Poziv svim fizičkim osobama - rezidentima Federacije BiH, koji ostvare prihod iz inozemstva po osnovu dohotka i priliva novca da prijave i plate porez na dohodak, a koji je nedavno uputila Porezna uprava FBiH, izazvao je buru negodovanja u javnosti.Čitaocima nije bilo jasno ko tačno podliježe ovoj odluci, ko mora prijaviti i platiti porez, da li se to odnosi na poklone, na donacije ili samo na freelencere. Iz Porezne uprave kažu da Zakonom o porezu na dohodak propisano je da je obveznik poreza na dohodak rezident Federacije BiH koji je ostvario dohodak po bilo kojem osnovu i priliv novca u vidu poklona oporezivih po kantonalnim propisima.
Poziv svim fizičkim osobama - rezidentima Federacije BiH, koji ostvare prihod iz inozemstva po osnovu dohotka i priliva novca da prijave i plate porez na dohodak, a koji je nedavno uputila Porezna uprava FBiH, izazvao je buru negodovanja u javnosti.
Čitaocima Oslobođenja koji su se obratili našoj redakciji nije bilo jasno ko tačno podliježe ovoj odluci, ko mora prijaviti i platiti porez, da li se to odnosi na poklone, na donacije ili samo na freelencere. Pitanja smo uputili Poreznoj upravi, iz koje kažu:
- Zakonom o porezu na dohodak propisano je da je obveznik poreza na dohodak rezident Federacije BiH koji je ostvario dohodak po bilo kojem osnovu i priliv novca u vidu poklona oporezivih po kantonalnim propisima. Prijavljivanje i obračun poreza zavise od vrste dohotka ostvarenog iz inostranstva.
Kada je u pitanju oporezivanje dohotka po osnovu povremene samostalne djelatnosti, u članu 30. Zakona o porezu na dohodak propisano je da porez na dohodak od samostalne djelatnosti, koji nerezident ostvari povremenim obavljanjem samostalne djelatnosti (umjetnici, sportaši, književnici i dr.), uključujući i djelatnosti vezane za novinstvo, radio, televiziju, te organizaciju zabavnih priredbi, plaća se po odbitku, od ukupne naknade po stopi od 10 posto, bez prava na priznavanje osobnog odbitka iz člana 24. ovog zakona, naveli su iz PUFBiH.
Nije novi porez
Iz PUFBiH naglasili su da s obzirom na to da se Zakon primjenjuje od 2009, ne može se govoriti o nekom novom porezu, te su još jednom pozvali sva lica koja su od 2015. do 2017. ostvarila prihod iz inostranstva da u roku od 30 dana Poreznoj upravi Federacije BiH prijave i plate porez na dohodak po osnovu ostvarenih prihoda u navedenom periodu. U suprotnom, fizičko lice koje ne podnese poreznu prijavu Poreznoj upravi biće kažnjeno novčanom kaznom od 300 do 3.000 KM.
Kada je u pitanju poklon u novcu, iz ove ustanove kažu da oporezivanje poklona u novcu podrazumijeva priliv novca po osnovu poklona, što je propisano Zakonom o porezu na naslijeđe i poklon u određenim kantonima i po osnovu Zakona o porezu na dohodak.
- Poklon u novcu ne podrazumijeva samo doznake iz inostranstva, ali pozivom su obuhvaćene poduzete aktivnosti po doznakama iz inostranstva, navedeno je.
Porezna uprava FBiH trenutno obrađuje podatke za prilive dohotka preko 10.000 KM. Međutim, kako su naveli, svi prihodi iz inostranstva, bez obzira na visinu, biće predmet obrade Porezne uprave FBiH u narednom periodu.
Također, iz PUFBiH kažu da će nastaviti prikupljanje podataka od banaka o prilivima koje fizička lica - rezidenti ostvaruju putem različitih sistema plaćanja (PayPal, MoneyGram i dr. servisi), te pozivaju sve građane da dobrovoljno prijave porezne obaveze.
Na pitanje Oslobođenja zašto se Zakon primjenjuje retroaktivno u PUFBiH, kažu:
- Shodno odredbama člana 73. Zakona o Poreznoj upravi FBiH za porez i za kaznu koja se odnosi na taj porez, razrez se može izvršiti u roku od pet godina nakon što je porezna prijava za taj porez podnesena ili nakon dana dospijeća tog poreza, računajući od dana koji je kasnije nastupio. Porezna uprava Federacije BiH može izvršiti retroaktivno u roku od pet godina utvrđivanje poreznih obaveza.
Kako su istakli, jedan od razloga zašto PUFBiH nije u prethodnom periodu vršila kontrole poreznih obveznika koji ostvaruju prihode iz inostranstva je i nedostatak kadrovskih i materijalno-tehničkih pretpostavki za to.
- Zbog toga za nepodnošenje poreznih prijava i neplaćanje poreza na dohodak do sada nisu ni izricane sankcije navedenim poreznim obveznicima, kažu u PUFBiH.
Neprihvatljiva odluka
Na odluku Porezne uprave reagovala je i Demokratska fronta.
- Freelanceri koji su nam se obratili, iako su Zakonom o porezu na dohodak i ranije bili dužni plaćati porez od 10 posto na dohodak koji ostvaruju neposredno iz inostranstva kada su isti htjeli platiti, vraćani su iz poreznih uprava sa obrazloženjem da to nije za naplatu, a sada im se to pokušava naplatiti retroaktivno uz prijetnje kaznama od 300 do 3.000 KM, kažu u DF-u, dodajući kako je posebno neprihvatljiva bilo kakva retroaktivna naplata poreza od mladih poduzetnika, freelencera.